Michael Jarnling
Cloud Architect – Chapter Cloud OperationsJag till hör Team Customer vars uppdrag är att vara först på bollen gällande incidenter och larm. Att vara ansiktet som kunden möter när de har frågor kring våra tjänsters funktionalitet och ge dem kvalificerad hjälp vid behov.
Det senaste decenniet har jag jobbat med incident- och problem-hantering samt utvecklat processer för att hålla kunder nöjda och få arbetet att flyta på så smidigt som möjligt - både internt och tillsammans med leverantörer och kunder. Jag är en född problemlösare som gillar att verkligen gräva ner mig i något och hitta orsaken till de upplevda problemen. Det finns inget mer givande än att se en nöjd kund. Är våra kunder glada är vi glada!
Utöver jobbet ser jag till att hänga på årliga LAN-partyn, brädspel och ishockey. Ur högtalarna flödar det oftast gammal klassisk rock.
Några av mina kollegor
Om Elastx
Vi hjälper företag att tillsammans automatisera sin IT och säkerställa bästa förutsättningarna för att säkert köra sina applikationer i molnet.
Elastx erbjuder publika molnplattformar utan teknisk eller kommersiell inlåsning. Drift och support hanteras i Sverige 24x7 av våra skickliga CloudOps Engineers.
Vår infrastruktur spänner över tre datacenter i Sverige.
Jobbar du redan på Elastx?
Hjälp till i rekryteringen och hitta din framtida kollega.