Michael Asplund
Operations Manager – Chapter Site Reliability EngineeringVilket chapter tillhör du och vad jobbar du med i det chaptret?
Site Reliability Engineering. Chapter Manager
Vad har du jobbat med innan Elastx?
Började som systemadministratör och supporttekniker. Har varit managementkonsult i många år på internationella firmor som Deloitte och Accenture med inriktning på IT infrastruktur. Ett antal år som anställd på större service och konsultbolag som chef i olika befattningar som IT-drift- och utvecklingsansvarig och CIO.
Varför jobbar du på Elastx?
För att jag älskar det högre syftet med affärsidén att transformera branschens sätt att leverera tekniska plattformen till vårt samhälles och våra företags digitalisering på och med bättre designade leveransmodeller och teknisk arkitektur.
Varför tycker du att man ska välja att joina Elastx?
För att man gillar affärsidén, tekniken och vårt fina gäng med härliga profiler, hög kompetens och trygg vetskap om vad som tar oss framåt, uppåt.
Har du någon rolig hobby?
Segling, snorsport
Vad gör du på fritiden?
Segling, snorsport
Några av mina kollegor
Om Elastx
Vi hjälper företag att tillsammans automatisera sin IT och säkerställa bästa förutsättningarna för att säkert köra sina applikationer i molnet.
Elastx erbjuder publika molnplattformar utan teknisk eller kommersiell inlåsning. Drift och support hanteras i Sverige 24x7 av våra skickliga CloudOps Engineers.
Vår infrastruktur spänner över tre datacenter i Sverige.
Jobbar du redan på Elastx?
Hjälp till i rekryteringen och hitta din framtida kollega.